Dům U Sovy

                Dům u sovy (č.p. 36) se nachází v Lipnici nad Sázavou. Je zasazen do prudkého severního svahu. Na jižní straně parcely je rozlehlá zahrada ohraničená bukovým lesem, na severní straně parcely je přístupová cesta a nádherný pohled do údolí a také na hrad Lipnice. Jedná se budovu z 90. let minulého století. Konstrukce přízemí je zděná, strop je ocelobetonový s přesahy na všechny strany. První patro tvoří střecha na způsob mansardové. V současné době dům nesplňuje požadavky majitelů, a proto se rozhodli k jeho přestavbě.

                V rámci přestavby je ponecháno spodní patro (1.PP), které bude zatepleno. Dispozičně je upraveno, tak aby zde vznikla ložnice, pokoj, koupelna, předsíň, šatny a technická místnost. Střecha domu se zbourá a na jejím místě se v 1.NP postaví plnohodnotné patro s hlavním obytným prostorem. Hlavním prvkem návrhu je dřevěná veranda, která využívá prostoru hlubokých přesahů po celé délce domu ze severní a částečně i z jižní strany. Tato veranda je z větší části prosklená, tak aby byl maximálně využit potenciál výhledu na hrad Lipnici. Z obývacího pokoje v 1.NP, je přímý výstup na terasu, která volně pokračuje do svažité zahrady. Dva dětské pokoje mají mlynářskými schody přístup do mezonetu, který může být využit jako spací prostor. Oba dětské pokoje mají dřevěnou pavlač, která zvětšuje užitný prostor pokoje. Střecha nad hlavním obytným prostorem je otevřena do krovu. Dům je konstrukčně řešen jako dřevostavba.

                Parkovací stání je vyřešeno pod stávajícím přístřeškem. V budoucnu je předpoklad předělání pultové střechy na vegetační. Schodiště na zahradu, která je o jedno patro výše, bude vybudováno ze strany přístřešku pro auta.